Start » Chleby, bułki na zakwasie

60/40 Nilsa

3 kwietnia 2012 0 Komentarzy

Kiedy jem taki chleb,  zastanawiam się dlaczego tak późno przy moich zamiłowaniach kulinarnych, zabrałam się za pieczenie chlebów na zakwasie…

Chleb jest bardzo wilgotny (jak to bywa z chlebami żytnimi), ma cienką chrupiącą skórkę.
Zależało mi na szybkim wykonaniu chleba, więc upiekłam go z dodatkiem drożdży.

Po przeczytaniu komentarzy z których wynikało, że ciasto jest problemowe  przy kształtowaniu i pieczeniu na kamieniu. Zdecydowałam się od razu na pieczenie go w foremce.  Chociaż mój zakwas jest bardzo gęsty i tak nie byłoby szans na to, by chleb piec na kamieniu.
Przygotowywałam w maszynie.
Kto ma ochotę i możliwości przygotowywać chleb wg oryginalnego przepisu – zapraszam tutaj

Przy negatywnych doświadczeniach ze spalaniem się skórki od spodu z boku chleba spróbowałam piec chleb w formie posmarowanej masłem, nie jak to do tej pory robiłam – spryskanej olejem. Wg mnie lepsza jest wówczas przyczepność otrąb.

Piekę – nie tak jak sugerują moje autorytety w tej dziedzinie – na środkowym poziomie piekarnika – bliżej góry niż dołu.

Mój piekarnik osiąga maksymalną temperaturę 250 stopni C, ale chleby z powodzeniem się udają.

 

60 40 nilsa

60 40 nilsa

  • 270 g  zakwasu żytniego
  • 135 g żytniej mąki razowej
  • 180 g mąki pszennej
  • 200 g   letniej wody
  •  2 g   świeżych drożdży (niekoniecznie)
  • 9 g soli (dałam 6 g)

Wszystkie składniki wymieszać, pozostawić na 45 minut. Złożyć ciasto (wystarczy przemieszać)  i znów zostawić na 45 minut. Przełożyć do foremki wysmarowanej masłem i wyspanej otrębami.  Pozostawić do wyrośnięcia (około 1,5 – 2 h; ciasto powinno  prawie podwoić  objętość).
Piec z parą przez 10 minut w temperaturze 260 stopni C, następnie obniżyć temperaturę do 220 stopni C i piec jeszcze 35 minut. Studzić na kratce.

U mnie pieczenie z parą wygląda w ten sposób, że zaraz po nagrzaniu piekarnika i przed włożeniem  do niego chleba, spryskuję boczne ścianki kilka razy.

Maszynowo:

Składniki  umieścić w maszynie kolejno: płynne, sypkie, drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta. Po wymieszaniu ciasta i odczekaniu 45 minut  nastawić program od nowa (po zresetowaniu). Po wyrobieniu i kolejnych 45 minutach wyrastania ciasto wyjąć.  Dalej postępować według przepisu.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: