Start » PODRÓŻNICZE

Abu Dabi – Zjednoczone Emiraty Arabskie (cz.I)

25 kwietnia 2015 1 Komentarz

Do Abu Dabi/Abu Dhabi/Abu Zabi -największego emiratu i zarazem stolicy  Zjednoczonych Emiratów Arabskich  (ZEA) poleciałam nieszczęsną linią norwegian. Jej atutem, oprócz dość niskiej ceny (bilet wyniósł za osobę w obie strony około 1370pln) była wyłącznie możliwość zabrania ze sobą aż 50 kg bagażu (2 x 20 kg bagażu rejestrowanego oraz 10 kg bagażu podręcznego). Co prawda nie miałam potrzeby wykorzystać tej możliwości, ale dla niektórych może to być cenna sprawa.

Abu Dabi

Abu Dabi

Lot odbywał się z Gdańska  (docelowo do Dubaju) z przesiadką w Oslo, nadłożenie drogi było jednak dla nas w tym przypadku najlepszą opcją, bez konieczności dotarcia do Warszawy. Z Dubaju do Abu Dabi zmuszone byłyśmy do przejazdu taksówką, gdyż w godzinach nocnych nie kursowały autobusy (zapłaciłyśmy około 400 pln).
Linie norwegian nie raczyły podczas całego lotu zaserwować nawet szklanki wody, a nie można było zapłacić na pokładzie euro…
Podczas zakupu biletu była opcja wybrania spośród wielu pozycji np: jedzenie wegańskie, bezglutenowe, wegetariańskie, wegetariańskie  indyjskie preferowanego posiłku, co wprowadziło nas w błąd i wywołało rozczarowanie, że jednak nic nam nie podano.
Warto o tym wiedzieć, zaopatrując się we własny prowiant i napoje.
Wspomnę w tym miejscu także wredne stewardessy. Panie i pan, celowo przechodziły z końca samolotu na koniec, kiedy tylko w przejściu przykucnęła nasza poznana podczas podróży znajoma. Może niektórym się wydać, że wyolbrzymiam, ale zbyt dokładnie obserwowałyśmy całą sytuację i jestem pewna, że było to złośliwe działanie z premedytacją. Rozumiem, jeśli im na pokładzie coś przeszkadzało, ale wówczas wystarczyło to powiedzieć. Szczytem chamstwa było z kolei trącanie mojej koleżanki przez ów personel, która siedziała po zewnętrznej stronie, tuż przy przejściu, minimalnie wystawiając ramię . Cała akcja odbywała się w środku nocy, a te torpedy (większość nietypowo jak na ten zawód puszysta ) znów nie poinformowały czy może to komuś przeszkadzać (co było wątpliwe), tylko kilka razy przechodziły z impetem co rusz trącając próbującą spać koleżankę. Dla mnie rzecz nie do pomyślenia.
Abu Dabi także dysponuje lotniskiem.

W kwestiach noclegów nie mam rozeznania, ponieważ przyjechałyśmy do znajomego i korzystałyśmy z jego apartamentu :) .

na zdjęciu – widok z naszego 41-go piętra :)

widok z okna

widok z okna

Do tej pory wydawało mi się, że industrialne klimaty nie robią na  mnie takiego wrażenia jak klasyczne zabytki czy egzotyczna przyroda…a jednak!
Nasz wieżowiec liczył około 80 pięter. Wjeżdżając windą na 41-sze piętro (co odbywało się błyskawicznie), gdzie mieszkałyśmy, odczuwało się zmianę ciśnienia w uszach jak podczas lotu samolotem:). Okna są wielkości całej ściany i nie ma możliwości otworzyć ich na tyle szeroko by przez nie wyjrzeć.

widok z okna wieżowca

widok z okna wieżowca

Obok wieżowca stał bliźniaczy, połączony na dole łącznikiem, na terenie którego znajduje się mini centrum handlowe ze sklepem spożywczym, kawiarniami czy kantorem. Do dyspozycji mieszkańców jest też siłownia i baseny.
Dla mnie bardzo zaskakująca okazała się w  sklepie spożywczym wydzielona za specjalnymi drzwiami, które wyglądały jak drzwi dla personelu, część z wyłącznie wieprzowymi artykułami.

widok z okna nocą

Wjazd do ZEA – bezpłatna wiza jest wydawana na przejściach granicznych (wbijana w paszport). Nie obowiązuje jak kiedyś zasada, że wieżdżając na teren tego państwa nie można mieć w paszporcie wizy izraelskiej.
Nie jest także wymagane tłumaczenie się gdzie będziemy nocować.

Waluta -dirham AED – przelicznik wynosi około 1:1.

Komunikacja
Ceny przejazdu autobusem z Abu Dabi do Dubaju  to około 25 pln, z Dubaju do Abu Dabi około 30 pln. Podróż trwa 2 h.
Poruszać można się także metrem.
W ZEA w ramach danego emiratu porusza się głównie samochodem, a w przypadku turystów dość tanimi taksówkami. Są ich olbrzymie ilości, więc raczej nie ma problemów z ich złapaniem. Bardzo często brak chodników, więc spacerowanie w niektórych miejscach nie wchodzi w rachubę.

Ubiór -w obu tych emiratach jest dość liberalnie pod względem strojów. Oficjalnie należy zakrywać ramiona oraz kolana, o czym informują m.in. foldery najpopularniejszych tu centrów handlowych (mall-i). W rzeczywistości większość turystów nie respektuje tej zasady i żadne patrole nie zwracają za to uwagi.
Podobnie jest z plażami w obrębie Abu Dabi i Dubaju – nikogo nie zgorszy widok pań w bikini.
Do meczetów (tych, do których mają prawo wstępu innowiercy) kobiety mają obowiązek zakrycia całego ciała, łącznie z głową. Na miejscu wypożycza się abaje.
W większości obiektów, a nawet w budkach przystankowych, czy wc  działa klimatyzacja, czasami przesadnie chłodząca.
Warto to uwzględnić przy pakowaniu ubrań.

Klimat -w kwietniu temperatura oscylowała tu w granicach trzydziestu kilku stopni. Upał nie był jednak dokuczliwy dzięki bardzo przyjemnemu wiatrowi.

Jedzenie – czyli to co bardzo interesuje mnie na wyjazdach :) . Zacznę od tego, że wegetarianie nie będą mieli żadnych problemów ze znalezieniem dla siebie urozmaiconego menu na  każdy dzień.

poniżej – danie indyjskie z biryani (potrawa z ryżu), pieczywem:  naan i rożkiem oraz panirem w sosie masala

danie indyjskie

danie indyjskie

W ZEA jest do wyboru mnóstwo kuchni świata np.: irańskiej, libańskiej, marokańskiej, indyjskiej, tureckiej. Z każdej z nich można sobie wybrać smakowite dodatki jak i dania główne.
Stołowałyśmy się głównie w fast foodach z kuchnią arabską i indyjską, gdzie za potrawę płaciłam średnio 20-35 pln.

Na zdjęciu – libańskie danie złożone z pasty z bakłażana, hummusu, szpinaku, fasolki szparagowej, pierożków ze szpinakiem, rulonika z serem oraz płaskiego pieczywa.

danie libańskie

danie libańskie

Bezpieczeństwo

ZEA uchodzą za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Podróżowanie samych kobiet (piszę na podstawie własnych doświadczeń na terenie Abu Dabi i Dubaju) w żaden sposób nie jest uciążliwe.
Arabowie tu nie są nachalni jak w przypadku np. takich państw jak Egipt, Turcja, Tunezja, nie mają w zwyczaju narażać nas na zaczepki.
Patrzą czasem tylko z zaciekawieniem, a przyłapani na tym dość szybko spuszczając skromnie z nas wzrok :) .
W autobusach i metro dla kobiet i rodzin wyznaczane są osobne miejsca, co także minimalizuje ryzyko narażenia się na niechciane kontakty.

 Główne atrakcje

Wielki Meczet: Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan Mosque -na poniższych 2 zdjęciach – to jeden w większych meczetów na świecie (8-miejsce). Zbudowany jest z marmuru, zdobiony złotem i półszlachetnymi kamieniami.

wielki meczet w Abu Dhabi

wielki meczet w Abu Dhabi


wielki meczet w Abu Dhabi 1

wielki meczet w Abu Dhabi 1

 

Hotel Emirates Palace- to najbardziej luksusowy hotel świata, rozciągnięty na ponad kilometr, otoczony ogrodami i fontannami. Można wejść na teren głównego holu.

emirates Palace

emirates Palace

 

Abu Dabi -Emirates Palace

Abu Dabi -Emirates Palace


Cornich Road –
8 km promenada z trasą rowerową oraz plażami. Woda jest tu niesamowicie ciepła (Zatoka Perska), czysta, a piasek drobny i idealny do wylegiwania się.

corniche

I trochę przyrody:

ptak - ZEA2

ptak - ZEA2

 

 

ptak - ZEA1

ptak - ZEA1

 

ZEA-kwiaty

ZEA-kwiaty

 

ZEA-kwiaty1

ZEA-kwiaty1

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 Komentarz »

  • Krzych pisze:

    Piękne zdjęcia i ciekawy opis. Wygląda na to, że wcale nie tak trudno jest wybrać się do tego egzotycznego kraju!

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: